- 10 jaunākie ieraksti
- Pumpuru vidusskolas Facebook konts
- Skolas MOTO
- Skolas Vērtības
- Skolas darba plāns
- Skolas iekšējās kārtība noteikumi
- Skolas ēdienkarte
- Skolas pašnovērtējums 2020/2021
- Skolas pašnovērtējums 2021/2022
- Skolas pašnovērtējums 2022/2023
- Skolas attīstības plāns līdz 2029.gadam
- Skolas himnas ieraksts
- Jaunumu arhīvs
Šī gada 17. martā gandrīz 30 Pumpuru vidusskolas 8. – 11. klašu skolēni un skolotājas D.Ratniece un D.Lagzdiņa devās uz Īles nacionālā partizānu bunkura iesvētīšanas pasākumu godināt kritušos lietuviešu un latviešu partizānus un iepazīt vēl vienu Latvijas vēstures traģisko lappusi. Pasākumā piedalījās Latvijas aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis ,Lietuvas aizsardzības ministrs Juozs Oleks, Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, Sauszemes spēku kājnieku brigādes komandieris pulkvedis Mārtiņš Liberts, Lietuvas Sauszemes spēku komandieris ģenerālmajors Almants Leika, 1.Zemessardzes novada komandieris pulkvedis Jānis Gailis un Zemessardzes 51.kājnieku bataljona komandieris pulkvežleitnants Andris Kniploks, Latvijas un Lietuvas Nacionālo partizānu apvienības, Daugavas Vanagu centrālās valdes, Latvijas Nacionālo karavīru biedrības un akciju sabiedrības „Latvijas valsts meži” pārstāvji.
Baltijas valstīs lielāko bunkuru 1948. gadā Īles mežos izbūvēja apvienotās latviešu – lietuviešu grupas partizāni, lai turpinātu cīnīties pret padomju varu. 27 cilvēku lielo grupu vadīja gados jaunais komandieris Kārlis Krauja (īstajā vārdā Visvaldis Brizga). 1949. gada 17. martā 24 partizāni, kas tobrīd atradās bunkurā, izcīnīja savu pēdējo kauju pret 760 vīru lielo Valsts drošības ministrijas jeb čekas karaspēku. Bojā gāja 15 partizāni, deviņi tika sagūstīti un kopā ar atbalstītājiem izsūtīti uz Sibīriju.
1992. gadā zemessargi kopā ar Daugavas Vanagiem un patriotisko organizāciju pārstāvjiem atraka saspridzināto bunkuru, savāca kritušo kaujinieku kaulus un apbedīja Dobeles Virkus kapos. Pie bunkura tika uzstādīts Baltais krusts, piemiņas akmens un granīta sēta.
Jau 90. gadu vidū tika iezīmētas bunkura aprises, nostiprinot tās ar iekšējām sienām, bet tikai kaujas 60. gadadienā bunkurs tika atjaunots tieši tāds, kāds tas bija pirms saspridzināšanas. Ir piepildījusies abu vēl dzīvo partizānu Modra Zihmaņa un Alfona Kalniņa, kā arī bijušās partizānu sakarnieces, Nacionālo partizānu Liepājas nodaļas vadītājas Birutas Rodovičas vēlēšanās. To īstenot palīdzēja daudzi atbalstītāji un talcinieki.
Īles nacionālo partizānu bunkurs ar “Latvijas Valsts meži” gādību tika pilnībā atjaunots 2013.gada rudenī. Bunkura iekšpusē redzama krāsniņa, galds, šauras lāviņas, uz kurām gulējuši partizāni. Pie bunkura ir izvietots informācijas stends.
Savādi ir aptvert ko tādu – partizānu cīņas un dzīvi bunkurā gandrīz piecus gadus, liela karaspēka uzvarēšanu vien nelielam cilvēku daudzumam un tik nesamērīgu spēku cīņas – mūsdienās. Paldies, Nacionālo partizānu apvienības priekšsēdētājam Ojāram Stefanam par uzaicinājumu piedalīties šajā pasākumā. Mums bija ļoti interesanti izzināt šos traģiskos notikumus Latvijas vēsturē. Pasākuma beigās varējām sildīties pie ugunskura, dzert siltu tēju un ēst karavīru sarūpētās pusdienas.
Pumpuru vidusskolas 9. b klases skolniece Vanda Jēkabsone